Reklam
DiğerDini Bilgiler

2022 Regaip Kandili Ne Zaman? 2022 Üç Aylar Hangi Gün?

2022 Regaip kandili ne zaman? 2021 Regaip kandili hangi gündür? “Üç Aylar’ın” habercisi Regaip kandili...

Reklam

Regaip kandili, 03 Şubat 2022 Perşembe günü idrak edilecek. Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” kabul ediliyor.

REGAİP NE DEMEK?

Regaip, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be” kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Terim olarak Regaip, Türkçe’de kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb’in ilk cuma gecesi Regaip Kandili’dir. Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

2022 REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜNDÜR?

İslam dünyasında mübarek kabul edilen ve Recep, Şaban, Ramazan aylarını kapsayan “Üç Aylar’ın” habercisi Regaip Kandili, 03 Şubat 2022 Perşembe günü idrak edilecek.

Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” kabul ediliyor. Tüm Müslümanlar için önemli gün ve geceleri içinde barındıran Üç Aylar’da, üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif’in yanı sıra Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri gibi İslam dinince önemli kabul edilen gün ve geceler bulunuyor.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu