Reklam
Dualar

Araba Almak İçin Hangi Dua Okunmalı?

Reklam

Araba almak isteyenler için dua, eski dönemlerde okunan çok etkili bereket ve rızık duasıdır. Arabaların artık ihtiyaç olduğu zamanlara geldiğimizde bu duaları araba alma duası diye okunmaya başlanmıştır. Araba almak günümüzde gerçekten çok rahatlıktır. Zaman kaybının olmadığı, işe zamanımızda gideceğimiz sıkılmadan yorulmadan istediğimiz yere gideceğimiz bir araçtır. Araba almak için öncelikle Allah’ımıza dua etmeliyiz. Çünkü bu dünyadaki bütün her şey Allah’ındır. Siz sadece onları kullanma hakkına sahipsinizdir. Tabi kimse kimseye bedavaya araba vermemektedir. Araba almamız için önce çalışmalı ve bol paralar kazanmalıyız.

Elbette ki İslam’ın ilk ortaya çıktığı dönemlerde günümüzdeki otomobiller yoktu. Ancak insanlar bir yerden bir yere gitmek için ihtiyaç duydukları bineklere sahip olmak için dua ederlerdi. Bu konu bazı forum sitelerinde çok karşımıza çıkmaktadır. İslam dininin çıktığı zamanlarda araba mı vardı gibi sorular sorulmaktadır. Duaları sadece geçmiş çağlarla sınırlı tutarsak dinin çağları aşan mucizevi yönünü inkâr etmiş oluruz arkadaşlar.

Dilek ve hacet duaları günün her vakti okunabilen dualardır. Fakat bu duaların en makbul olanı ise sabah saatleri ve yatsı namazından sonra okunan dualardır. Araba almak için dua okuyacaksanız, yatsı namazından sonra ve uyumadan önce abdestli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.  Dua ederken sessiz ve temiz bir yerde dua etmeye gayret göstermeliyiz.  Dua edeceğiniz gün küçük de olsa bir miktar sadakayı ihtiyaç sahiplerine vermeniz sizin için yararlı olacaktır. Böyle duaları ederken başka kimselerle bu dua hakkında konuşmayınız. Dua sizinle Allah arasında bir köprü olmalıdır.  Dualarınızın kabul olması için inanarak ve içten yani kalben dualar etmelisiniz. Bu kurallara dikkat edelim.

Dilek duası yapıyorsanız belli bir okunma adeti yoktur. Bazı yerlerde özel dualar için, 3-7-41-163-333 gibi okunma adetleri verilmiştir. Ancak araba alma duasında böyle bir adet yoktur. Okuyabildiğiniz kadar çok okumak sizin yararınıza olacaktır. Arabaya sahip olasıya kadar bu duayı okumalısınız. Öncelikle sabır ve temiz kalp önemlidir.

Araba Almak için Dua

Araba almak için duanın sözleri yüce Allah’ın rızık ve bereket ile ilgili 3 adet esması ile Haşr suresinin son üç ayeti kerimesinden oluşmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Muhsî – Ya Ganiy – Ya Muğni

Huvallahulleziy la ilahe illa huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu. Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune. Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu.(amin)

Duanın Türkçe Anlamı

Duanın başında nida edilen 3 esmanın anlamı

Reklam

El-Muhsî  esması “her şeyin sayısını ve miktarını bilen” manasındadır.

El-Ganiy esması “sonsuz zenginliğe sahip” anlamındadır.

El-Muğni esması ise “dilediğini zengin eden” demektir.

Haşr suresinin son üç ayetinin Türkçe karşılığı ise şöyledir:

O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. Gaybı  da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.

O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.

O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Haşr- 22, 23, 24)

Araba almak için dua okunurken sadece yukarıdaki Arapça kısımlar okunacaktır Türkçe mealler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Dua sözlerini bir oturuşta 3 defa peş peşe tekrar etmek duaya olan icabetin artmasını sağlamaktadır.

Araba Aldıktan Sonra Okunacak Dua

Araba aldıktan sonra da şükredip, kazasız belasız binmek nasip olması için dua etmeliyiz. Bir mümin fiyatı ve niteliği ne olursa olsun bir arabaya sahip olduğu zaman Rabbine şükretmeli ve şu duayı okumalıdır.

Bismillahirrahmanirrahim

Reklam

Ve kalerkebu fıha bismillahi mecraha ve mürsaha inne rabbı le ğafurur rahıym.(amin)

Duanın Türkçe Anlamı

(Nûh), “Binin ona. Onun yüzüp gitmesi de durması da Allah’ın adıyladır. Şüphesiz Rabbim çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” dedi. (Hûd- 41)

Bu dua inşallah araba alan kişinin kaza belalardan korunmasına vesile olacaktır. Eğer göze gelmemek istiyorsanız da bu duayı okuyabilirsiniz. Allah kabul etsin. Amin.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu