Reklam
Dini Bilgiler

Bebeğin İlk Kesilen Saçının Ağırlığınca Altın, Gümüş Vermek Lazım ?

Reklam

Dinimizde Bebeğin Saçının Kesilmesi Sünnetir

Cevap: Bebekleri saçını kesmek Peygamberimizin sünnetlerinden biridir. Bu konuyu Efendimizin hadisleriyle açıklamaya çalışalım. Bir hadisinde Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da tıraş edilir ve çocuğa isim de verilir.” Ebu Davud, Edahi 21, (2837, 2838); Tirmizi, Edahi 23, (1572); Nesai, Akika 5, (7, 166)

Dinen Bebek Saçı Ne Zaman Kesilir?

Yukarıda zikrettiğimiz hadisten de anladığımız üzere yeni doğan bir çocuğun saçı yedinci gün kesilmelidir. Sünnete en uygun olanı budur. Eğer geçerli bir mazeret varsa arada bir gün veya hafta oynayabilir. Mümkün mertebe kendimizi ve çocuklarımızı bu hayırdan mahrum etmemeliyiz.

Konu ile alakalı diğer bir hadiste ise Efendimiz şöyle buyurmuştur

“Resulullah (sav), Hazreti Hasan (ra) için akika olarak bir koyun kurban etti ve: “Ey Fatıma!” dedi, “Çocuğun başını tıraş ettir ve saçının ağırlığınca gümüş tasadduk et!”. Bu tavsiye üzerine Hazreti Fatıma çocuğunun saçı tarttı ve ağırlığı bir dirhem veya buna yakın bir şeye denk gelir. Tirmizi, Edahi 20, (1519)

Bu konuya yakın bir diğer rivayette şöyledir. Cafer İbnu Muhammed babasından o da Hazreti Fatıma (ra)’dan şöyle rivayet etmiştir. Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in, Zeyneb’in, Ümmü Gülsüm (ra)’ün saçlarını tarttı. Bunların ağırlığınca gümüşü Allah (c.c) rızası için dağıttı. Muvatta, Akika 2, (2, 501)

Bebeğin Kesilen Saçının İçin Altın, Gümüş Vermek

Bu konulardan anlıyoruz ki temel olan altın gümüş veya günümüz deyimiyle para değildir. Temel olan saçı kesilen bebek için Allah rızası niyeti ile sadaka vermektir.

Peki, bebeğin ilk kesilen saçının ağırlığınca sadaka vererek bu güzel sünneti yerine getirmek isteyen kimse nasıl bir yol izlemelidir. Bu konuda anne ve babanın yapması gereken en güzel şey şudur. Yeni doğan çocuğunun saçını yedinci gün tıraş etmektir. Daha sonra ağırlığınca gümüş veya o gümüşün değeri kadar sadaka vermektir.

Tabi bu her zaman mümkün olmayabilmektedir. Çocuğunuz bir aylık olabilir veya maddi yönde müsait olmayabilirsiniz. Bu durumlarda elden geldiğince sünnete uyumalıdır.

Bebeğin Saçını Keserken Kazımamız Gerekir mi?

Daha yeni doğan Bebeğin saçını kazıyacağız mı yoksa sıfıra mı vuracağız? (bebeğin başında bıngıldak denen bir şey var çok yumuşak ) ne yapacağız?

Reklam

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, burada önemli olan bu sünneti yerine getirmektir. Ufak bir bebeğin saçını kazımak zor bir işlemdir. Hemde bahsettiğiniz gibi bir çok bebeğin başında yumuşak bir alan buluna bilmektedir. Dolayısı ile bebeğe zarar vermeden saçı kısaltmalı. Bu noktada belirleyici anne ve babadır. Bu dahi sorun olur ise bir tutam alınmalıdır. Bu dahi sorun olur ise bebeğin saçına hiç dokunmadan gönlünüzden geçen bir sadakayı bir fakire verebilirsiniz. Dolayısı ile bebeğin saçını kesmeye de bilirsiniz

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu