Reklam
Dualar

Dua Ederken Ağlamak Duamın Kabul Olup Olmadığına Mı İfade Eder.

Reklam

Dua Ederken Ağlamak Duamın Kabul Olup Olmadığına Mı İfade Eder.

Dua Ederken Ağlamak Duamın Kabul Olup Olmadığına Mı İfade Eder. Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, şimdi sizin sorunuzdan yola çıkarak bu konuda genel bir cevap verelim. Bir insanın dua ederken ağlaması çok güzel bir şeydir. Bu aslında kulluğun bir gereğidir. Ağlayan bir kul dua ederken acziyetini ve samimiyetini yüce Mevla’ya göstermektedir. Bakın Peygamber Efendimiz bu konuda ne buyuruyor.

Allah’tan korkarak ağlayan kimse, sağılmış süt memeye geri dönmedikçe cehenneme girmez. Cihad tozu ile cehennem tozu ( yani dumanı) nefes alan bir burunda asla bir araya gelmez.”

Buharî, Ezan, 36; Müslim, Zekat, 92

Şu çok önemlidir. Dua eden bir kul Mevla’mızın azabından çok Mevla’mızı incitmekten korkmalıdır.

Dua Ederken Ağlamak Kadar Samimiyette Önemlidir

Fakat dua ederken ağlamam geliyor diye bir Müslümanın benim duam kesin kabul edilecek inancına düşmesi yanlış olacaktır.

Zira duaların kabul oluşunun ve olmayışının bir çok hikmeti vardır. Fakat şu da bir gerçek ki gerçekten hayırlı bir şey isteyen bir kulun samimiyet ile ağlayarak dua etmesi çok daha tesirli olacaktır. Bir kulun sevdiği için ağlaması anlaşılabilir bir durumdur ve bunun için duada edebilir. Ancak unutmamalıyız ki bunu yaparken yüce Mevla’mızın hakkınıda vermeliyiz.

Yani bir kul günahları için hiç ağlamamışken konu daha çok nefsani olan bir istek için devamlı ağlayarak dua etmesi çok hoş bir durum olmayacaktır. Zira kullarını çok seven yüce Mevla’mız aynı samimiyeti kendi rızası içinde görmek isteyecektir. Bu noktada dua nasıl yapılır? konusu da önem arz etmektedir.

Duamızın Kabul Olması İçin Duamız Doğru Olmalıdır

Dua ederken ne için ve ne niyetle dua ettiğimiz çok önemlidir. Öncelikle istediğimiz şeyin Yüce Mevla’mızın rızası dışında bir şey olmadığından emin olmalıyız. Her Müslüman yapmış olduğu duanın bilincinde olmalıdır. Dinimizce helal olmayan bir konuda dua etmek kişiyi günahkar dahi yapabilir. Bu nedenle dualarımızda daima hayırlısını istemek çok önemlidir.

Bu bilgiler ile birlikte bilmemiz gereken başka bir konu dua etmenin usulü ve gereklilikleri olduğudur. Bunları yaptığımız taktirde dualarımızın kabulü artabilmektedir. Bu konu ile alakalı olan Dualarımız neden kabul olmuyor? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Dualarımız Neden Bazen Kabul Oluyor, Bazense Kabul Olmuyor?

Soru: Hocam dualar ediyoruz ama bazen ettiğimiz dualar kabul oluyor. Bazen ise daha iyi bir şekilde kabul oluyor. Böyle olmasının nedeni nedir? Bazı dualarımızın kabul olmayışı hayırlı olmamasından mı kaynaklanmaktadır?

Reklam

Cevap: Değerli ziyaretçimiz duaların kabul oluşunun veya olmayışının bir çok hikmeti vardır. Bizim için neyin hayırlı ve neyin hayırsız olduğunu en iyi bilen Yüce Mevla’mızdır. Bizler bu konuda Mevla’mıza güvenmeliyiz. Şükürler olsun ki bizim için her şeyin en iyisini isteyen bir Rabbimiz var. Bizler kullar olarak samimiyet ile dua etmeye devam etmeliyiz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu