Reklam
Diğer

Erkeğin Evlenmesi Caiz Olan Bir Kadınla Yalnız Kalması veya Yolculuğa Çıkması Caiz midir?

Bir erkek evin içinde hangi hısımları ile yalnız kalabilir ve kendileri ile yolculuk yapabilir. Yalnız kalamayacağı hısımlar kimlerdir?

Reklam

Bir erkek ev, işyeri, büro vb. yerlerde kimsenin girmeyeceği kapalı ya da kilitli kapılar arkasında yalnız eşi ve evlenmesi sürekli olarak haram olan yakın hısımları ile yalnız başına kalabilir ve bunlarla uzun yolculuğa çıkabilir. Bu hısımlar; erkeğe göre anne, nine, kız, kız torunlar, kız kardeş, kardeş kızları ve bunların kızları, hala ve teyze gibi ebedi evlenme yasağı bulunan kimselerdir. Buna fitne tehlikesi bulunmayınca süt anne, süt nine ve süt kardeş gibi hısımlar da eklenir. Üvey anne ile gelinler kayın valide de bu kapsamdadır.

Ancak şunu belirtelim ki fitne korkusu söz konusu olunca yalnız kalmaya ve yolculuğa tevessül edilmemelidir. Çünkü seksen yaşlarında salih amel sahibi bir kayın pederle gelinin yalnız kalması ile, kırk yaşlarında fakat eve kimi zaman sarhoş gelen kayın pederin genç gelini ile yalnız olarak bulunması kendi şartları içinde değerlendirilmelidir.

Buna göre bir erkek yenge, baldız, amca veya dayı kızı ve benzeri, gerektiği zaman evlenmesi mümkün ve caiz bulunan hısımları ile yalnız olarak oturamaz ve bunlarla sefer mesafesinden uzak yere yolculuğa çıkamaz.

Ancak yanlarında üçüncü bir kişi bulunursa yalnız kalmalarında sakınca bulunmaz. Bir hadiste şöyle buyurulur: «Kadın, yanında mahrem bir hısımı olmaksızın yolculuğa çıkmasın.»[1] Diğer yandan Şâfiî mezhebine göre kadın yol güvenliği bulununca yanında kocası veya bir mahremi olmasa da iki ve daha çok sayıda kadın topluluğu içinde yolculuğa çıkabilir.

Kaynak: İslam Ve İhsan

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu