Reklam
Dini Bilgiler

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Reklam

Evliliğin ilk gecesinde Gerdek gecesi namazı kılındığını her Müslüman duymuştur. Tabi ki bu güzel amel İslam dinin de farz değildir. Fakat tavsiye edilen çok güzel bir ameldir.

Gerdek Gecesi Namazı Neden Kılınır?

Kurulan ailenin temeline namazla başlamak yüce Mevla’mızdan ailemiz hakkında hayırlısını istemektir. Böylece çiftler yapılmış olan güzel evliliğin şükrünü yerine getirmiş olurlar.

Tabi ki gerdek gecesinde ki namazın psikolojik faydaları da vardır. Namaza ayrılan süre zarfında baş başa kalan eşler sakinleşmek ve bir birilerine alışmak için zaman kazanmaktadırlar. Bununla birlikte namaz ibadetiyle aile olma bilincini kazandırmaktadır. Şüphe yok ki namaz eşlerin bir birilerine daha saygılı ve bir birilerine Mevla rızası ile muamele etmelerine güzel bir vesile olmaktadır.

Damat gelinin kendine bir emanet olduğunu anlamaktadır. Gelin ise damadın ona bir eş ve onu kutsal bir emanet olarak aldığının bilincine gerdek gecesi namazıyla varmaktadır.

Gerdek Gecesi Namazı

Bu namaz iki rekat nafile bir namazdır. Örnek olarak Sabah namazının iki rekat sünneti gibi kılınmaktadır. Bu nedenle Kılınışı gayet kolaydır. Fakat yukarıda da zikrettiğimiz bilinçle ve güzel bir niyete kılınmalıdır. Fazla uzun olmamak şartıyla normal derecede sureler okuyunuz.

Namazın sonunda eşler girmiş oldukları dünya evinin hayırlı olmasını dilemelidir. Tabi ki kurulan yuvanın meyvesi olacak salih evlatların nasip olması içinde dua edilmelidir. Örneğin namazdan sonra şu duayı edebiliriz.7/189)

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Bu güzel namaz iki rekat olarak kılınmaktadır. Bir örnek verecek olursak sabah namazının ilk sünneti gibi kılınmaktadır. Şimdi bu namazı sırası ile anlatımına yer verelim.

Gerekli süre: 10 dakika.

Gerdekten önce kılınan namazın birinci ve ikinci rekatı şöyledir. Listeyi takip ederek ibadetinizin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

 1. Niyet edilir:

  Reklam

  “Niyet ettim bana hayırlı bir evlilik nasip eden Allah’ın rızası için iki rekat namaz kılmaya”

 2. Tekbir getirilir:

  İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.

 3. Sübhaneke okunur:

  Tekbir alındıktan sonra önce sübhaneke duası okunmalıdır.

 4. Euzü Besmele çekilir:

  “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur. “Allah’u Ekber” denir ve

 5. Rüku yapılır:

  “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

 6. Rüku’dan doğrulur:

  “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir. “Allah’u Ekber” denir.

 7. Secdeye gidilir:

  2 defa secde yapılır ve her secde 3 defa “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir. Daha sonra İkinci rekat için ayağa kalkılır. Böylece 1. rekat bitmiş olur.

 8. Gerdek Gecesi Namazının  2. Rekatı

  Daha sonra ayağa kalktıktan sonra 2. rekata başlanır ve şu şekilde devam edilir.

 9. Besmele çekilir:

  “Bismillahir rahmanir rahim” – Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur. “Allah’u Ekber” denir.

 10. Rüku yapılır:

  “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

  Reklam
 11. Rükü’dan doğrulur:

  “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir. “Allah’u Ekber” denir.

 12. Secdeye gidilir:

  Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir.

 13. Tahiyyata oturulur:

  – Ettehıyyatü okunur.
  – Salli ve Barik duaları okunur.
  – Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

 14. Selam verilir:

  Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu