Reklam
Dini Bilgiler

Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nasıl Alınır?Gusül abdestin farzı kaçtır.

Reklam

Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır? Gusül abdestinin farzları nelerdir? Boy abdestini gerektiren durumlar nelerdir? En önemli ibâdetlerden biri olan gusül abdesti ile bilinmesi gereken konuları sizler için derledik. İşte gusül abdestinin (boy abdesti) alınışı…

 

GUSÜL NEDİR?

Sözlükte gusül (gasl ve gusl) “bir şeyi su ile yıkamayı“, fıkıh ilminde ise “bütün vücudun temiz su ile yıkanması şeklinde yapılan hükmî temizlik işlemi“ni ifade eder. Fıkıhta abdeste küçük temizlik, abdest almayı gerektiren hallere küçük kirlilik (hades-i asgar), gusle büyük temizlik, guslü gerektiren hallere de büyük kirlilik (hades-i ekber) denilir. Guslün Türkçe’deki bir başka adı da boy abdestidir.

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

  1. Gusletmek isteyen bir erkek veya kadın, banyoya girmeden “Eûzü-Besmele” çeker ve sol ayağı ile banyoya girer. (Banyoya girmeden önce, su geçirmeye engel oje, boya, yapıştırıcı vb. şeyleri temizlemek gerekir.)
  2. Öncelikle elleri ve avret yerlerini yıkar ve tüm bedenini kir ve pisliklerden temizler.
  3. Besmele çekip “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder. (Niyet etmek Şafi Mezhebine göre farzdır.)
  4. Niyetten sonra Namaz abdesti gibi abdest alır. Abdest alırken aşağıdaki 5. ve 6. maddelere dikkat eder. (
  5. Abdest alırken ağzına üç kere dolu dolu su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara yapmak sûretiyle çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. (Ağzı yıkamak Hanefi Mezhebine göre farzdır.)
  6. Yine abdest alırken dikkat edeceği diğer bir husus da burnuna üç defa su çekerek burnun temizlenmesidir. Buradaki ölçü, çekilen suyun burnu sızlatacak derinlikte olmasıdır. (Burna su çekmek Hanefi Mezhebine göre farzdır.)
  7. Abdesttin ardından öcen başına sonra sağ omuza ve sol omuza üçer defa su döker ve vücudun her yerini kuru yer kalmayacak şekilde yıkar. Göbek boşluğuyla küpe deliklerine su gitmesi hususuna dikkat edilmelidir. (Bütün vücudu yıkamak Hanefi Mezhebine göre farzdır.)
  8. Ayak altında su birikmişse çıkarken ayakları yıkar ve daha sonra sağ ayak ile banyodan çıkar.
  9. Gusül Abdestinden sonra abdest namazı kılabiliriz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu