Reklam
Namaz

Kaza Namazından Sonra Tesbih Çekilmeli midir?

Kaza namazlarım var ve mesela yatsı namazını kıldım, daha sonra Tesbih çekmek gerekir mi? Birde örneğin yatsı namazından sonra kaza veya nafile Namaz kılarsam bu namazları kıldıktan sonra da Tesbih çekmeli miyim? Kısaca her namaz sonunda 99 tesbih yapılmalı mıdır?

Reklam

Değerli okuyucumuz, Kaza namazlarınız var iken tesbih çekmek yerine Kaza namazlarınızı kılmanız daha doğru olacaktır. Zira bir an önce kazalarınızı bitirmeniz daha uygun olacaktır. Fakat eğer tesbihde çekmek istiyorsanız tabi ki çekebilirsiniz ve bu sevaptan da istifade etmiş olursunuz.

Diğer sorunuza gelince ise, tehbihler 5 vakit namaz sonrası çekilmektedir. Vakit namazı kıldıktan sonra eğer kaza namazı kılacaksanız şöyle yapabilirsiniz. Önce vakit namazını kılmalısınız. Daha sonra tesbihat yapmadan kılacağınız kazalarıda kılmalısınız. Kaza namazlarınızda bittikten sonra tesbih çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra her kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmenize gerek yoktur. Namaz tesbihleri Efendimizin tavsiyesidir. Namazın tam olması için bir şart değil, tesbihler namazın daha güzel olması için bir güzelliktir.

Kaza Olarak Kılınan Her Vakit Namaz İçin Tesbih Çekilmeli midir?

Soru: Kaza olarak kılınan her vakit namaz için ayrı ayrı tesbih çekilmeli miyiz? Bu konudaki amel nasıl olmalıdır? Kaza namazından sonra tesbih çekilmeli midir?

Cevap: Kazaya kalmış namazlarımızı tabi ki biran önce kılmalıyız. Zira ecel her insana bir an kadar yakındır. Tesbih ibadeti ise sünnet bir ibadettir ve yapılmasında büyük hayırlar vardır ki yukarıda bu konudan bahsedilmiştir.

Fakat kaza namazları mümkün olduğunca biran önce kılınmalıdır. Çünkü kaza namazlar kul üzerinde bir borçtur ve yapılmadığı taktirde yarın ahirette cezası vardır. Bu nedenle kaza namazlarımızı kılarken her vakit için tesbih çekmeye gerek olmadığı gibi çekmekte şu açıdan doğru olmayacaktır. Tesbih çeken bir kişi örneğin bir vakitlik tesbih çekeceği sürede bir vakit sabah namazının kazasını kılabilir. Bu açıdan her vakit kaza namazı için ayrı ayrı tesbih çekmeye gerek yoktur.

Kaza Namazından Sonra Tesbih Konusunda Tavsiye

Fakat şu da var ki örneğin öğlen namazını kıldınız. Daha sonra vaktiniz müsait olduğundan dolayı 2 veya 3 günlük kaza namazı kıldınız. Bu durumda dilerseniz ve gönlünden geçerse bir vakitte çekilen namaz tesbihi çekebilirsiniz ve günlük hayatına devam edebilirsiniz. Tabi ki bunda da hayır vardır. Mevla kılacağınız ve kıldığınız, çektiğiniz ve çekeceğiniz tesbihleri kabul eylesin. Amin.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu