Reklam
Gündem

Kirpi Eti Helal mi?Kirpi Eti Haram Mı?

Reklam

İslam Dininde Kirpi Eti Helal midir?

Cevap: Bu konu ile alakalı öncelikle şunu bilmeliyiz. Yaratılış açısından iğrenç ve vahşi olan hayvanların etleri İslam dinine göre haramdır. Bu nedenle de bu tür hayvanların etleri yenmez. Bu hayvanlar kara sinek, sivrisinek, köstebek, kirpi, Fare, yaban faresi, akrep, yılan, kene, kurbağa, kara ve deniz kaplumbağası, arı, bit, pire gibi hayvanlardır. Bu ve bu tür hayvanların yenmesi İslam dininde caiz değildir.

Nemletü’l-Ensari anlatıyor:”Hazreti İbnu Ömer’e kirpiden sorulduğunda cevap olarak şu ayeti okumuştur.

(Ey Muhammed) de ki: “Bana vahy olunan da leş, akıtılmış kan, domuz eti (ki pistir) ve günah işlenerek Allah’tan başkası adına kesilen hayvandan başkasını yemenin haram olduğuna dair bir emir bulamıyorum. Fakat darda kalan, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bunlardan da yiyebilir. Doğrusu Rabbim bağışlar ve merhamet eder”.

(Enam, 6/146)

Ancak, İbnu Ömer’in yanında bulunan bir yaşlı zat dedi ki: “Ben Ebu Hüreyre (ra) dinledim, demişti ki: “Resulullah Efendimiz yanında kirpinin zikri geçmişti: “O habislerden bir habistir (eti) yenmez.” buyurdular.” Bunun üzerine İbnu Ömer : “Eğer bunu Resulullah Efendimiz söyledi ise, bu (kirpinin hükmü), biz bilmesek de Onun dediği gibidir.” dedi.” (Ebû Dâvud, Et’ime 30)

Kirpi Eti Hakkında Mezheplerin Görüşleri

Bu hadisten yola çıkarak kirpi etinin yenilip yenilmemesi konusunda iki görüşü dile getirebiliriz. Bu görüşlerin birine göre kirpi eti haramdır. Ebu Hanife ve Ahmed İbnu Hanbel bu görüştedir, yani Hanefi ve Hanbeli mezhebine göre. Hanefi ve Hanbeli mezhebi Zikredilen bu hadiste kirpinin “habis” olarak görülmesini esas almışlardır.

Diğer İkinci görüşe göre ise kirpi eti helaldir. İmam Malik ve İbnu Ebi Leyla bu görüştedirler. ” Yani Şafiler ve Malikiler Kirpi etinin yenilebileceği hükmüne varmışlardır.

Tabi yukarıda zikrettiğimiz ayeti kerimeye bakacak olur isek ölüm kalım durumlarında Kirpi etini Hanefi ve Hanbeliler de yiyebilmektedir.

Reklam

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu