Reklam
Dini Bilgiler

Mezhep Nedir Ve Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İslam dininde bazı mezhepler bulunmaktadır. Bu mezhepler çeşitli olaylar sonucunda ve elde edinmiş tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır. Mezheplerin ortaya çıkışı ile ilgili yoğun araştırmalar İslam tarihçileri tarafından da yapılmaktadır. Son aylarda mezhepler ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki mezhep nedir? Mezhepler nasıl ortaya çıkmıştır?

Reklam

İslam dininde yaşanan görüş ayrılıkları sonucunda mezhepler ortaya çıkmıştır. Mezhepler İslam inancını taşımaktadır. Yalnızca belirli noktalarda İslam inancında diğer kişilerden farklı görüşlere sahip olmuşlardır. İslam’da kabul gören dört büyük mezhep yer almaktadır. Bu mezhepler dışında da yine mezhepler bulunmaktadır.

Mezhep Nedir?

Arapça sözlükte mezhep demek “gitmek” anlamını taşımaktadır. Dinin asli ya da feri olarak adlandırılır. Mezhepler alimlerin ortaya koyduğu görüşler olarak da bilinmektedir. Dinin nasıl yaşanması gerektiğini görüşleri ortaya koyan ve bu yönde insanları bilgilendiren bu düşünce tarzını benimsemelerini sağlayan görüş birliğine mezhep denilmektedir. İslam tarihine baktığımızda ise mezhepler için “ashabu-l makalat” adlandırılması yapılmıştır.

Mezhepler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Mezhepler İslam’a göre dini ve siyasi gruplaşmalar oluşum esnasında peygamberin ölümünden sonra ortaya çıkmıştır. Bu dönemde çeşitli alimler ortaya çıkmış ve İslam hakkında görüşlerini belirtmiştir. Görüşlerini sözle ifade eden bu alimlerin görüşlerine uyan kişiler o mezhebe ait olmuşlardır. Bu görüşler giderek belirginleştikten sonra ortaya mezhepler çıkmıştır. İslam tarihinde de dört tane büyük mezhep yer almaktadır.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu