Reklam
Rüya Tabirleri

Rüyada Allah Teâlâ’yı Görmek

Reklam

Rüyada Allah’ı Görmek Ne Anlama Gelir?

ALLAH (C.C.) : Rüyada Allah Teâlâ’yı görmek, gören kimsenin korkulardan, düşmanlarından, öldürülmekten, belâdan, sıkıntıdan, dünya ve âhiret azabından v.b. kötü­lüklerden güvence altında olacağını anlatır. Allah Teâlâ’yı görmek yedi şekilde yorumlanır ki bunlar: Mağfiret, rah­met, şefkat, keramet, selâmet, teybe ve başarıdır. Ayrıca şu yorumlara da yer verilir:

1-Affedileceğine, bağışlanacağına, azaptan emin olaca­ğına işarettir.

2-Elinden cehennemden kurtulmasına ve cennete gir­mesine neden olacak iyi bir iş çıkacağına delalet eder.

3-Yoksulsa zengin olacağına, zenginse mali gücünün artacağına delildir.

4-Müslüman değilse Müslüman olacağına işarettir.

5-Yönetici ise adaletinin artacağına işarettir.

6-Hasta ise iyi olacağına işarettir.

Yorumculardan bazılarının bu konudaki görüşleri ise şöyledir:

Danyal: Peygamber (a.s) Efendimiz buyururlar ki: “Al­lah Teâlâ’yı görmek, mü’minlere güç ve kuvvettir. Yöneti­cilere ferahlıktır.”

Reklam

İbn Sîrîn: Al­lah Teâlâ’yı gören bir kimse cennete yakın ve layıktır. Sıkıntıdan kurtulup rahat edecektir. Cehennem aza­bından güvence altında olacaktır. Eğer gören kâfirse iman edecektir. Eğer günahkârsa teybe edecektir. işlerinde başa­rı sağlayacaktır. Eğer zalim kişi ve zalim bir hakim ise hak­sızlıktan vazgeçecektir. Eğer ticaretle uğraşan biriyse, eline helal mal girecektir. Eğer fakirse zengin olacaktır. Bu rüyanın görüldüğü memleke âfet ve belâ gelmeyecektir. Ada­let, barış, bağış, bereket ve sürekli rahat gelecektir.

Rüyada Allah Görmek
Rüyada Allah Teâlâ’yı Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Allah adıyla yemin görmek: Eğer yemin yalan yeminse, fakirli­ğe, rezilliğe, sürünmeye ve aldanmaya delalettir. Bazen ya­lan yemin, yemin eden için evinin veya barınağının hara­p olmasına delalet eder. Ancak doğru yere yapılan yemin, iyi bir iş yapmaya ve korkudan emin olmaya delalet eder.

Rüyada Allah Teâlâ’yı anmayı görmek: Bir kimse bir mecliste Kur’an okunarak, dua yapılarak veya diğer şekillerde Yüce Al­lah’ın anıldığını görürse, sözü edilen bu yer okunan Kuran-ı Kerim’in ve yapılan duaların güzelliği ve doğru­luğu oranında sağlam ve muhkem olarak imar edilir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu