Reklam
Dini Bilgiler

Şafi Mezhebine Göre Adak Adayan Adak Etini Yiyebilir mi?

Reklam

afi mezhebine göre adak adayan kimse adağını kestirdiği taktirde etini yeme veya yedirme konusunda şöyle bir yol İzlemelidir. Şafi mezhebine tabi olan bir kimse dinen bakmakla yükümlü olduğu kişilere bu adağın etinden yediremez. Ancak yedirdiği veya yediği etin o günkü maddi bedelini ihtiyaç sahibine taktim ederek yiyebilir.

Adağın asıl gayesi Mevla rızası için kan akıtmaktır. Bununla birlikte ihtiyaç sahiplerine Mevla rızası için bu etten ikram etmektir. Dolayısı ile biz size bu adağın etini ihtiyaç sahiplerine ikram etmenizi tavsiye etmekteyiz. Ancak dilerseniz az önce bahsettiğimiz gibi yapabilirsiniz. Adat etinin maddi ücretini ihtiyaç sahibine ödeyerek adak etinden yiyebilir veya yedirebilirisiniz.

Kişinin Kurban Bayramında kesilen sünnet kurbanın etini yemesi sünnettir.
• Az bir miktarını -en azından bir lokma- fakire tasadduk etmesi vaciptir (farzdir.)
• kurbanı üçe bölmek; birini evine, birini Fakir yoksula birini de komşu ve akrabaya vermek müstehaptir.
• Eti yemek yapıp fakire vermek kurbanı dağıtmak olmaz çünkü o eti kullanmada hak sahibi olmaz ve onun malına geçmiş olmaz.
• En faziletli davranış kurban etinin hepsini tasadduk etmektir. Çünkü bu takvaya daha uygundur, insanın Kendi nefsinin hazzına uymaktan daha uzak bir davranıştır. Ancak Kur’an’ın zahiriyle ve sünnetle amel etmiş olmak ve bu konudaki ihtilafdan kurtulmak için teberrüken bir, iki lokma yemek yer.. (bu hükümler sadece Şafiî mezhebine göredir.)
Ek; adak kurbanın etinden kesen ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yiyemez. Yedikleri takdirde onun bedelini tasadduk etmesi farzdır.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu