Reklam
Dualar

Salaten Tüncina Duası, Arapçası ve Fazileti Nedir?

Reklam

Salaten Tüncina duası çok faziletli dualardan biridir. Bu faziletli duayı İslam alimleri tavsiye etmişlerdir ve namaz ibadetlerinden son bu duayı okumuşlardır. Bu dua Peygamber Efendimizin hadis i şeriflerine dayanmaktadır ve bu nedenle Farz namazından sonra duayı okumak sünnettir.

Bir hadiste Peygamberimiz(a.s.m) şöyle buyurmuştur: “Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği dualar yapsın.” (Ebu Davud, Nesaî ve Tirmizî. bk. Neylu’l-Evtar, 2/577)

Saleten Tüncina Duası:

Salaten-Tüncina-Duası

Salaten Tüncina Duası Anlamı

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Bazı kaynaklarda Salaten Tüncina Duasında “Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.” yer almadığını görmek mümkün. Ancak duanın bu bölümününde söylenmesi de çok fayda vardır. Bu Salâvat-ı Şerife İslam alimleri tarafından büyük önem görmüştür. Zira bu Salâvat-ı Şerife büyük bir sevabı olduğu kaynaklarda yer almaktadır. Kaynaklarda bu salavata devam eden kimsenin, belalardan, musibetlerden emin olacağı ve rızkının bereketli olacağı belirtilmiştir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu