Reklam
Dualar

Tesbih Duası Nedir Ve Nasıl Yapılır? Tesbih Duası Arapça – Türkçe Okunuşu

Tesbih duası namazlardan sonra okunan dualar arasında yer almaktadır. Namaz bittikten sonra tesbih çekmeye başlarken ve tamamlandığında okunmaktadır. Sizler için Tesbih duası Türkçe okunuşu ile birlikte tesbih duası nasıl yapılır? sorularının detaylı bilgileri derledik.

Reklam

Camide namaz kıldıysanız namazdan sonra tesbihat yapıldığına şahit olmuşsunuzdur. Yapılan tesbihata Tesbih Duası denir. Tesbihatta Allah’a zikredilir, peygamber efendimize salâvatlar getirilir. Namazı oldu bittiye getirmemek, namazı taçlandırmak ve Allah rızasını kazanmak için tesbihatlar önemlidir.

İster camide isterseniz evinizde namaz kılın, kısa tesbihat (tesbih duası) yaparak, Allah’ın rızasını kazanabilirsiniz.

Tesbih Duası Türkçe Okunuşu

Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram. Sonrasında, subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. Ayetel Kürsi okunduktan sonra ve tesbih bitince Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu`l-mulku ve lehu`l-hamdu ve huve alâ kulli şey`in kadîr.

Tesbih Duası nedir?

Tesbih duasını uzun veya kısa tesbihat yaparak yapabilirsiniz. Uzun tesbihatta her vaktin tesbihatı farklıdır. Kısa tesbihat yapıldıktan sonra, Allah’ın isimleri söylenir. Tesbihatların sonunda Kuran’dan farklı sureler okuyorsunuz.

Sabah tesbihatı, Haşr suresinin son beş ayeti, öğle tesbihatı Fetih suresinin son üç ayeti, ikindi tesbihatı Nebe (Amme) suresi, Akşam tesbihatı Haşr suresinin son beş ayeti, Yatsı tesbihatı Bakara suresinin 285 ve 286. ayetleri okunarak bitirilir.

Alimler; tesbih duası okumanın, yapılan niyetlerin ve ibadetlerin hayrını binlerce kat artırdığını kabul etmişlerdir. Tesbihattan sonra yaptığınız duanın makbul dualardan sayıldığını belirtiyorlar.

Uzun tesbihat çok vakit aldığı için camilerde ve bireysel kılınan namazlarda kısa tesbih duası yapılıyor. Camilerde duayı müzzin okuduğu için biliyorsanız Ayetel Kürsi’yi okuyup, tesbih çekiyorsunuz. Ardından ellerinizi semaya açıp, içinizden geldiği gibi dua ediyorsunuz.

Bireysel dua ederken, tesbihat cümlelerini kendiniz söylüyorsunuz. Tesbihat duasını layıkıyla yapabilmeniz için salavatı şerifeyi, tesbihat cümlelerini ve Ayetel Kürsi’yi bilmeniz gerekiyor.

Tesbih Duası Nasıl Yapılır?

Namazı bitirip, sağa ve sola selam verdikten sonra peygamber efendimize salâvat getiriyorsunuz. “Subhanallahi vel hamdu lillahi” cümlesini söyledikten sonra Ayetel Kürsi’yi okuyorsunuz. Sureyi okuduktan sonra sırasıyla 33’er kez “Subhanallah”, “Elhamdülillah” ve “Allahu Ekber” diyerek tesbih çekiyorsunuz.

“Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh.” Cümlesini okuyup, ellerinizi açıp, içinizden Allah’a dua ediyorsunuz. Duaya, Allah’a hamdu senalar ederek, peygamber efendimize salat-u selam getirerek başlamanız eftaldir. Duayı, içten, dünya meselelerinden uzak ve yarı hüzünlü şekilde yapmanız önemlidir. Duanızı “amin” diye bitirdikten sonra Fatiha suresini okumayı unutmayınız.

Reklam

Tesbih Duasının Fazileti

1-Tesbih duasında okudunuz veya söylediğiniz “La ilahe illallah” 99 belayı defeder. Bu belaların en hafifi sıkıntıdır

2- “Subhanallah”, “Elhamdulillah”, “Allahu Ekber” diye zikretmek duanın efdalidir. Uhud’dan daha büyük sevaba kavuşursunuz.

3- Gece ibadeti zor geliyorsa, hayra mal sarfedemiyorsanız, düşman korkunuz varsa tesbih duasını sürekli okumalısınız.

4- Zor duruma düştüyseniz, bela ve musibetten korunmak istiyorsanız, tesbih duasını terk etmeyiniz.

5- Tesbih duasında söylediğiniz “Subhanallahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illallahi vallahü ekber.” Cümlesini sıkça söyleme alışınız. Bu cümleyi söylemeye devam ederseniz, günahlarınızdan arınırsınız. Peygamber Efendimiz, bu cümleyi sürekli söyleyenin cennette bir ağaç diktiğini buyurmuşlardır.

6-Namaz sonrası yaptığınız tesbih duasıyla imanınız kuvvetlenecektir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu