Reklam
Sünnet

Tırnak Hangi Gün Kesilir- Tırnak Kesme Günleri

Reklam

Tırnak kesme ile ilgili birçok önemli husus bulunmakta olup Müslümanların bu hususlara dikkat etmesi ve tırnaklarını belirlenmiş olan tırnak kesme günleri kapsamında kesmesi gerekir. Bu noktada tırnak kesme günleriyle alakalı detaylı bilgi sahibi olunması, Müslümanların doğru hareket edebilmesi noktasında bir hayli önemlidir.

Tırnak Kesme Günleri

Tırnak Kesme Günleri, Müslümanlar, Hz. Muhammet’in sünnetine uygun olacak şekilde tırnaklarını kestiklerinde hem tertemiz tırnaklara sahip olabilir hem de sevap kazanma şansı elde edebilir. Bilindiği üzere İslamiyet, temizliğe bir hayli önem vermekte ve Müslümanların İslamiyet’teki temizlik anlayışına uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Temizliğin pek çok adımı bulunmakta olup tırnak kesme de bunlardan biridir. Birçok insan, tırnak hangi gün kesilir sorusu üzerinden hareket ederek iyi bir Müslüman olmak için elinden geleni yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam

Tırnak kesimiyle ilgili bilinmeyen pek çok husus bulunmakta ve bu durum, hatalı tırnak kesme davranışlarının oluşmasına neden olmaktadır. Sünnete uygun tırnak kesimi konusunda Müslümanların dikkat etmeleri gerekenler nelerdir, sünnete göre tırnak ne zaman kesilir? Bu soruların her biri, Müslümanlar için bir hayli önemli olduğu için konu ile alakalı derinlemesine bir şekilde bilgi verilmesinin uygun olduğu görüşündeyiz. Peki tırnak kesmenin vakti nedir ve Müslümanlar tırnaklarını nasıl kesmelidir?

Tırnak Hangi Gün Kesilir?

Hz. Muhammed’in sünnetine uygun bir şekilde yaşantılarını sürdüren Müslümanlar, Allah’ın (cc) rızasını da almakta ve iyi bir Müslüman olma yolunda emin adımlarla yürümektedir. Hz. Muhammed’in sünnetine uygun yaşamak için genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen hususların yerine getirilmesi gerekir:

 • Yemekten önce ve sonra elleri yıkayarak temizlemek
 • Güne erken bir saatte başlamak
 • Suyu 3 kere yudumlamak
 • Teheccüt namazı kılmak
 • Bir şey yiyip içerken besmele çekmek ve Elhamdülillah demek
 • Esnerken ağzını kapatmak
 • Hayır işlere sağdan başlamak
 • Ölen kimsenin gözlerini kapatmak
 • Beden temizliğine dikkat etmek

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri Hz. Muhammed’in sünnetleri olarak bilinmekte olup bunlardan biri olan beden temizliğine dikkat etmek de bir hayli önemlidir. Beden temizliği kapsamında bulunan tırnak temizliği için tırnak hangi gün kesilir sorusu üzerinden hareket edilmesi gerekmektedir. Hz. Muhammed’in sünnetine uygun yaşantı sürdürmek isteyen Müslümanların, tırnak kesme günlerinde tırnaklarını belirlenen şekilde kesmesi gerekir.

Tırnak Ne Zaman Kesilir?

Tırnak Ne Zaman Kesilir? Bilindiği üzere eller ve ayaklarda bulunan tırnaklar, belirli bir süre sonra uzamakta ve temizlik için tırnakların belirli zamanlarda kesilmesi gerekmekte. Uzayan tırnakların kesilmesi, insanın fıtratında bulunan davranışlardan biri olarak bilinmektedir. Tırnakların kesilmemesi, onların uzamasına ve mikrop yuvası haline gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak ne zaman kesilir sorusu kapsamında Müslümanların tırnaklarını belirli şekillerde keserek hijyenik tırnaklara kavuşması gerekmektedir.

Tırnak Ne Zaman Kesilir? İslamiyet’te 5 temizlikten biri olarak bilinen tırnak kesmek, bir hadis-i şerife de konu olmuş bulunmaktadır. Bu nedenle tırnak kesiminin bir hayli önemli olduğunu ve ihmal edilmemesi gereken 5 temizlikten biri olarak ifade edildiğini belirtmek olanaklıdır. Tırnakların kesilmesinin uygun olmadığı çeşitli zaman aralıkları bulunmakta olup Müslümanların bu zaman aralıklarında tırnaklarını kesmemesi gerekir. Hangi günler tırnak kesilmez sorusunun, bu kapsamda oldukça önemli sorulardan biri olarak ön plana çıktığını ifade edebiliriz.

 

 

 

 

 

Reklam

 

 

Tırnak Ne Zaman Kesilir?Sünnet davranışlarından biri, tırnakların hayırlı gün olarak bilinen Cuma günü kesilmesidir. Aslında tırnaklar için özel olarak kesilmesi gereken bir gün bulunmamakla birlikte Cuma günü her Müslüman için özel ve kutlu bir gün olduğu için bu gün içerisinde tırnak kesilmesinin de hayırlı olduğu bilinmektedir.

Tırnak Ne Zaman Kesilir? Peygamberimiz, Hz. Ali’ye (ra) bir gün, tırnakların Perşembe günü kesilmesi gerektiğini, Cuma günü de koku sürülerek yeni elbiseler giyilmesinin uygun olduğunu söylemiştir. Tırnak kesim günleri kapsamında, Hz. Muhammed’in Hz. Ali’ye (ra) söylediği cümlenin oldukça önemli olduğunu ve Müslümanların kutlu günde tırnak kesmelerinin gerektiğini ifade edebiliriz. Peki ama tırnak hangi gün kesilmemeli, bu günler ile ilgili bilinmesi gereken hususlar tam olarak nedir?

Hangi Günler Tırnak Kesilmeli?

Hangi günler tırnak kesilmeli sorusu kapsamında detaylı bir şekilde araştırma yaparak konunun detaylarını öğrenmek ve sünnete uygun olacak şekilde tırnak kesmek ister. Daha önce de belirtildiği üzere tırnak kesimi, tırnakların uzadığı her an yapılabilir. Fakat Hz. Muhammed, mübarek gün cumada tırnakların kesilmesinin çok daha hayırlı olduğunu belirtmiştir. Eğer Müslümanlar, Cuma günleri kesebiliyorsa hayırlı günde tırnaklarını keserlerse hayırlı bir amel işlemiş olurlar.

Hangi günler tırnak kesilmeli, Bunun yanı sıra tırnak kesiminin uygun olmadığı birkaç zaman dilimi bulunmakta olup o zamanlarda tırnak kesimi Müslümanlar için uygun değildir. Müslümanlar, tırnak kesim günleri kapsamında tırnaklarını keserek Hz. Muhammed’in sünnetini yerine getirme şansı elde etmektedir.

Tırnak Kesim Günleri

Tırnak Kesim Günleri, Tırnak ne zaman kesilir sorusu, daha önce de ifade ettiğimiz üzere pek çok Müslüman tarafından araştırılan konulardan biridir. Hz. Muhammed bir hadis-i şerifte bu durumdan bahsetmiş ve Cuma günleri tırnak kesme ile ilgili cümle söylemiştir. Bu durum, tırnak kesim günleri kapsamında cumanın diğer günlerden çok daha hayırlı olduğunu gözler önüne sermektedir. Müslümanlar, tırnak kesme sünnetine uygun bir şekilde hareket ederek sevap kazanabilir. Bu nedenle tırnak kesim günlerinin ve tırnak kesme şeklinin Müslümanlar açısından bir hayli önemli olduğunu ve Müslümanların bu hususlara dikkat ederek tırnaklarını kesmelerinin gerektiğini bir kere daha belirtmek gerekmektedir.

Hangi Günler Tırnak Kesilmez?

Hangi Günler Tırnak Kesilmez? Tırnak kesiminin uygun olmadığı zamanlar, genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Zilhicce’nin başından kurban kesileceği zamana kadar tırnak kesmek uygun değildir.
 • Hac zamanı tırnak kesmek uygun değildir.
 • Müslümanların umre ihramı sürecince tırnaklarını kesmemesi uygundur.

Hangi Günler Tırnak Kesilmez? Belirtilen günler, hangi günler tırnak kesilmez sorusu kapsamında verilebilecek cevaplar olarak bilinmektedir. Müslümanların, tırnak kesiminin uygun olmadığı günlerde tırnaklarını kesmemesi, sünnete uygun şekilde hareket etmelerini mümkün kıldığı için bir hayli önemlidir. Belirtilen günler dışında tırnaklar uzadığı her zaman tırnak kesilebilir.

Hangi Günler Tırnak Kesilmez? Tırnak kesmenin sünnete uygun düşmediği zamanlarda tırnak kesmek, Hz. Muhammed’in sünnetine aykırı bir şekilde hareket edilmesine neden olmaktadır. Bu durum, Müslümanların hiç istemeyeceği bir şey olduğu için tırnak kesim günlerinde tırnakların belirtilmiş olduğu şekilde kesilmesi oldukça önemlidir.

Tırnak Kesme Sünneti

Tırnak Kesme Sünneti, Pek çok Müslümanın merak ettiği konulardan bir diğeri de tırnak kesme sünneti olarak bilinen husustur. Tırnak nasıl kesilir sorusu kapsamında, genel olarak Müslümanların şu şekilde hareket etmeleri gerekir: İlk önce sağ elin şahadet parmağı kullanılmalı, ardından orta, yüzük, serçe parmaklarında yer alan tırnaklara geçilmeli ve belirtilen sıraya uygun bir şekilde hareket edilmelidir.

Tırnak Kesme Sünneti, Müslümanlar, sol ele geçtikleri zaman orada da serçe parmaktan başlayabilir; ardından yüzük, orta, şahadet ve baş parmağa geçiş yapabilir. Ayak tırnaklarını kesmek isteyen Müslümanlar tırnak kesme sünneti kapsamında sağ ayakta serçe parmaktan başlamalı, sol ayağın baş parmağına geçmeli ve en son küçük parmağa geçiş yapmalıdır. Tırnakların parmağa herhangi bir şekilde zarar vermeyecek bir şekilde dipten kesilmesi oldukça önemlidir.

Sonuç Olarak Tırnak kesme sünnetinde yer alan hususlara dikkat edilerek tırnak kesiminin gerçekleştirilmesi, Müslümanların sevap kazanmasını da mümkün kıldığı için belirtilen kriterlere uygun bir şekilde tırnak kesimi yapılması oldukça önemlidir.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu